Záměr prodeje Štiřína už není aktuální

Záměr prodeje Štiřína už není aktuální, uvedl premiér.

Počet akcí pořádaných na zámku Štiřín značně vzrostl, je navíc otevřen celoročně veřejnosti. Proto už není prodej státního areálu v Kamenici u Prahy aktuální, sdělil dnes na dotaz ČTK premiér Andrej Babiš (ANO), který ještě jako ministr financí před několika lety privatizaci zámku navrhoval. Odpoledne se na Štiříně neformálně sešli členové jeho kabinetu, aby probrali například priority svých resortů.

Babiš uvedl, že do září 2014 se konaly na Štiříně dvě státní akce ročně a zámek neměl využití. Z toho důvodu navrhoval prodej. Po změně zřizovací listiny, kdy se zámek otevřel všem státním organizacím, průměrný počet akcí vzrostl podle něho na 90 ročně. „Hospodářský výsledek je od té doby kladný, a tak záměr o prodeji zámku již není aktuální,“ napsal v sms zprávě zaslané večer ČTK ministerský předseda.

Zámek je zřízen jako státní příspěvková organizace, která spadá pod ministerstvo zahraničí. Organizace podle Babiše zcela naplňuje dva hlavní úkoly, jimiž jsou péče o kulturní památku a služby pro státní sektor. Navíc pro veřejnost ročně pořádá podle premiéra tři desítky kulturních akcí, patří mezi ně koncerty a plesy.

„Zámek se stal vyhlášeným kulturním stánkem Středočeského kraje,“ dodal premiér.

Kamenice (u Prahy), 9. prosince 2018(ČTK)