Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj 

Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj vznikl 23. listopadu 2000 podepsáním dohody mezi tehdy 22 obcemi. Postupem času se počet členských obcí rozrostl o další dvě a Ladův kraj je stále otevřen vstupu nových okolních obcí. Cílem svazku je společný rozvoj cestovního ruchu, údržba a modernizace lokálních stezek a cyklotras, podpora místní kultury a sportu, lokální ekonomiky a obecně kvalitního komunitního života v obcích. Rozlohou se jedná o malebnou krajinu mezi Prahou a řekou Sázavou, která nese jméno jedné z největších osobností české kultury, oblíbeného malíře a spisovatele Josefa Lady. Autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka, čerpal svou inspiraci právě z tohoto kraje kolem rodných Hrusic po celý život.  Region s romantickou kopcovitou krajinou nabízí návštěvníkům řadu kulturních, historických a přírodních zajímavostí.

Dovedou je k nim početné naučné i turistické a cyklistické trasy. Naleznou tu místa, kde mohou provozovat golf, tenis, squash nebo vodácké sporty. Blízkost a dostupnost hlavního města a dalších krásných míst jako je Kutná Hora a Konopiště, činí z regionu skvělý výchozí bod pro další poznávací a aktivní dovolenou.

Kontakt a více informací:
Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj
e-mail: akce.laduv-kraj@laduv-kraj.cz
www.laduv-kraj.cz
facebook.com/laduvkraj
instagram.com/laduvkraj

Posázavi o.p.s

Posázaví o.p.s. poskytuje obecně prospěšné služby, jejichž cílem je rozvoj regionu, koordinace aktivit směřujících k prohloubení spolupráce v regionu, podpora aktivit v oblasti cestovního ruchu, zajištění poradenství a vzdělávání pro partnery. Dále
vytváří nové formy a možnosti ekonomického a turistického využití krajiny a zajišťuje rozvoj a propagaci regionu a jeho turistického potenciálu. 

Kontakt a více informací:

PhDr. Jaroslava Tůmová
PR manažerka
e-mail: tumova@posazavi.com
tel.: +420 602 216 637
www.posazavi.com

Turistické cíle v okolí

Ringhofferova hrobka

Ringhofferova hrobka je monumentální hrobka rodiny průmyslníků Ringhofferů. Nachází se na západním okraji Kamenice u Prahy, severně od Těptína. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky. Byla vybudována v letech 1887–1892 Jiřím Stibralem. Areál hrobky je ohrazený zdí s kovanou bránou. Vlastní hrobku tvoří monumentální půlkruhová žulová zeď s lavicí a schodištěm, uprostřed s bronzovým ukřižovaným Kristem od Josefa Václava Myslbeka. Kolem hrobky vede naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera vedoucí z Mirošovic. Umístění hrobky souvisí s továrnami, panstvím a zámky Ringhofferů, které byly nejen v Kamenici, ale i blízkých Velkých Popovicích nebo Kostelci u Křížků. Areál hrobky je od roku 2021 ve vlastnictví Obce Kamenice a připravuje se jeho revitalizace.

Štiřínské studánky

Štiřínské studánky najdete kousek od zámku a dostanete se k nim pohodlnou lesní cestou kolem rybníka. Vzniklo zde několik menších rybníků, které jsou napájeny právě z těchto studánek. Ty byly také využívány k zásobování zámku a zaniklého zámeckého pivovaru. Všechny mají své jméno, např. Ringhofferova studánka, Kněžská studna, Dinka Quelle. Každé jaro je čistí a starají se o ně ochránci přírody z Velkých Popovic a nechybí u nich ani posezení s hrnečky na občerstvení. Procházka je to krátká, ale moc příjemná.

Rozhledna Ládví

Stojí na vrcholu Vlková (488 m. n. m.) a Je dobře přístupná autem, na kole i pěšky po modré turistické značce z obce Ládví. Rozhledna je vysoká 45 m, s vyhlídkovou plošinou z plechové mřížoviny 25 metrů nad zemí. Na plošinu vede 150 schodů. Zajímavostí rozhledny je, že není vůbec vidět na Prahu, naopak poskytuje zajímavé výhledy na Benešovsko. Je přístupná veřejnosti denně od 1. 3. do 31. 10. v době od 9 do 19 hodin, v případě nepříznivých klimatických podmínek je uzavřena. Vstup je zdarma.

Pivovar Velké Popovice

Zámek Olešovice

Zámek Kamenice