Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj 

Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj vznikl 23. listopadu 2000 podepsáním dohody mezi tehdy 22 obcemi. Postupem času se počet členských obcí rozrostl o další dvě a Ladův kraj je stále otevřen vstupu nových okolních obcí. Cílem svazku je společný rozvoj cestovního ruchu, údržba a modernizace lokálních stezek a cyklotras, podpora místní kultury a sportu, lokální ekonomiky a obecně kvalitního komunitního života v obcích. Rozlohou se jedná o malebnou krajinu mezi Prahou a řekou Sázavou, která nese jméno jedné z největších osobností české kultury, oblíbeného malíře a spisovatele Josefa Lady. Autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka, čerpal svou inspiraci právě z tohoto kraje kolem rodných Hrusic po celý život.  Region s romantickou kopcovitou krajinou nabízí návštěvníkům řadu kulturních, historických a přírodních zajímavostí.

Dovedou je k nim početné naučné i turistické a cyklistické trasy. Naleznou tu místa, kde mohou provozovat golf, tenis, squash nebo vodácké sporty. Blízkost a dostupnost hlavního města a dalších krásných míst jako je Kutná Hora a Konopiště, činí z regionu skvělý výchozí bod pro další poznávací a aktivní dovolenou.

Kontakt a více informací:
Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj
e-mail: akce.laduv-kraj@laduv-kraj.cz
www.laduv-kraj.cz
facebook.com/laduvkraj
instagram.com/laduvkraj

Posázavi o.p.s

Posázaví o.p.s. poskytuje obecně prospěšné služby, jejichž cílem je rozvoj regionu, koordinace aktivit směřujících k prohloubení spolupráce v regionu, podpora aktivit v oblasti cestovního ruchu, zajištění poradenství a vzdělávání pro partnery. Dále
vytváří nové formy a možnosti ekonomického a turistického využití krajiny a zajišťuje rozvoj a propagaci regionu a jeho turistického potenciálu. 

Kontakt a více informací:

PhDr. Jaroslava Tůmová
PR manažerka
e-mail: tumova@posazavi.com
tel.: +420 602 216 637
www.posazavi.com

Turistické cíle v okolí

Ringhofferova hrobka

Ringhofferova hrobka je monumentální hrobka rodiny průmyslníků Ringhofferů. Nachází se na západním okraji Kamenice u Prahy, severně od Těptína. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky. Byla vybudována v letech 1887–1892 Jiřím Stibralem. Areál hrobky je ohrazený zdí s kovanou bránou. Vlastní hrobku tvoří monumentální půlkruhová žulová zeď s lavicí a schodištěm, uprostřed s bronzovým ukřižovaným Kristem od Josefa Václava Myslbeka. Kolem hrobky vede naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera vedoucí z Mirošovic. Umístění hrobky souvisí s továrnami, panstvím a zámky Ringhofferů, které byly nejen v Kamenici, ale i blízkých Velkých Popovicích nebo Kostelci u Křížků. Areál hrobky je od roku 2021 ve vlastnictví Obce Kamenice a připravuje se jeho revitalizace.

Štiřínské studánky

Štiřínské studánky najdete kousek od zámku a dostanete se k nim pohodlnou lesní cestou kolem rybníka. Vzniklo zde několik menších rybníků, které jsou napájeny právě z těchto studánek. Ty byly také využívány k zásobování zámku a zaniklého zámeckého pivovaru. Všechny mají své jméno, např. Ringhofferova studánka, Kněžská studna, Dinka Quelle. Každé jaro je čistí a starají se o ně ochránci přírody z Velkých Popovic a nechybí u nich ani posezení s hrnečky na občerstvení. Procházka je to krátká, ale moc příjemná.

Rozhledna Ládví

Stojí na vrcholu Vlková (488 m. n. m.) a Je dobře přístupná autem, na kole i pěšky po modré turistické značce z obce Ládví. Rozhledna je vysoká 45 m, s vyhlídkovou plošinou z plechové mřížoviny 25 metrů nad zemí. Na plošinu vede 150 schodů. Zajímavostí rozhledny je, že není vidět na Prahu, naopak poskytuje zajímavé výhledy na Benešovsko. Aktuálně je přístupná (listopad – únor) denně od 9 do 16 hodin, v případě nepříznivých klimatických podmínek je uzavřena. Vstup je zdarma.

Pivovar Velké Popovice

Zámek Olešovice

Zámek Kamenice